Bromelaīns

Bromelaīns

Bromelaīns / Bromelain ir enzīma ekstrakts, ko iegūst no ananāsu kātiem, lai gan tas ir atrodams visās svaigu ananāsu daļās. Bromelaīna ekstrakts jau kopš seniem laikiem tiek lietots tautas medicīnā. Kā sastāvdaļa tas plaši izmantots gan kosmētikā, gan kulinārijā, gan kā dabisks veselību veicinošs līdzeklis.


Bromelaīna ekstrakts ir olbaltumvielas šķeļošu (proteolītisku) enzīmu un vairāku citu vielu maisījums mazākos daudzumos. Tiek izšķirti divi galvenie enzīmi: kāta bromelaīns un augļu bromelaīns.


Pirmo bromelaīna izolāciju 1891. gadā ananāsu augļu fermentācijas laikā veica Venecuēlas ķīmiķis Vicente Marcano. Bet 1892. gadā zinātnieks Rasels Henrijs Čitendens (Russell Henry Chittenden) ar Elliota P. Džoslina (Elliot P. Joslin) un Frenka Šermena Mera (Frank Sherman Meara) palīdzību turpināja pētīt šo vielu un nosauca to par “bromelīnu”. Vēlāk tika ieviests termins "bromelaīns", un sākotnēji to attiecināja uz jebkuru proteāzi, kas iegūta no jebkura Bromeliaceae dzimtas auga.


Bromelaīnu satur visas ananāsa auga daļas, taču kāts ir visbiežāk izmantotā daļa, jo pēc augļu novākšanas no tā var viegli iegūt pietiekamu daudzumu bromelaīna.
Lielākoties bromelaīns tiek ražots tajās pasaules daļās, kur audzē ananāsus, piemēram, Taizemē un Malaizijā. Bromelaīnu iegūst no ananāsa auga mizas, kāta, lapām vai atliekām, tos atbilstoši apstrādājot: izejvielu samaisa un izspiež caur filtru, lai iegūtu šķidrumu, kas satur šķīstošo bromelaīna enzīmu. Turpmākā apstrāde ietver enzīma attīrīšanu un koncentrēšanu.


Eiropā ar bromelaīnu bagātināts proteolītisko enzīmu koncentrāts ir apstiprināts smagu apdegumu brūču attīrīšanai (atmirušo audu noņemšanai). Eiropā ir veikti pētījumi par sistēmisku enzīmu terapiju (kas sastāv no proteolītiskiem enzīmiem, piemēram, bromelaīna, tripsīna, himotripsīna un papaīna), lai novērtētu tās efektivitāti pacientiem ar krūts un kolorektālo vēzi un plazmocitomu. Bromelaīns var būt efektīvs papildterapijas līdzeklis, lai atvieglotu akūta rinosinusīta simptomus pacientiem, kuri nav ārstēti ar antibiotikām.


Bromelaīnu lieto arī kā pārtikas piedevu sāpju un pietūkuma mazināšanai, īpaši smaganās un citās ķermeņa daļās pēc operācijas vai traumas.
Divās ananāsa šķēlēs ir aptuveni 100 mg askorbīnskābes (C vitamīna). Bromelaīna parastā deva ir 40 mg 3-4 reizes dienā. Bromelaīns var būt pieejams šķidrā veidā, tabletēs un kapsulās. Lielākā daļa produktu satur 500 mg bromelaīna.


Lai gan bromelaīns galvenokārt atrodams ananāsos un papaijā, proteolītisko fermentu avoti var būt arī kivi, sparģeļi, ingvers, kāposti, jogurts un kefīrs.

BellaLab uztura bagātinātāji ar bromelaīnu:

* Imunitātei - Quercentin and Bromelain - Vairāk informācijas / Pasūtīt

* Gremošanai - Multienzyme Complex - Vairāk informācijas / Pasūtīt