Dzelzs vitamīni un uztura bagātinātāji: kā tos lietot?

Dzelzs vitamīni un uztura bagātinātāji: kā tos lietot?

Uztura bagātinātāji ar dzelzi ir paredzēti dzelzs trūkuma novēršanai vai dzelzs rezervju papildināšanai organismā. Dzelzs organismam ir vitāli svarīga, jo tā ietekmē hemoglobīna veidošanos, kas nepieciešams normālai asinsritei. Ja organismā nav pietiekami daudz dzelzs, tiek traucēta hemoglobīna veidošanās, un tas var izraisīt anēmiju jeb mazasinību - patoloģisku stāvokli, kad organismā trūkst asins šūnu (eritrocītu) vai hemoglobīna. Šo vielu trūkuma asinīs dēļ pasliktinās skābekļa piegāde audiem, tāpēc šī slimība ir bīstama jebkurā vecumā. Ilgstoša anēmija var izraisīt dažādas hroniskas slimības.

Dzelzs nozīme organismā

Dzelzs ir asins olbaltumvielas hemoglobīna sastāvdaļa. Eritrocītos esošais hemoglobīns saista skābekli, kuru šīs šūnas ar asinsrites palīdzību nogādā audiem visā organismā. Dzelzs ir mioglobīna (olbaltumvielas) sastāvā. Muskuļos mioglobīns piedalās skābekļa un oglekļa dioksīda vielmaiņā. Dzelzs ir arī atsevišķu organisma fermentu sastāvdaļa. Dzelzs rezerves glabājas kaulu smadzenēs, aknās un liesā. Cilvēka organismā ir aptuveni 4 g šī metāla katjonu.

Organismā dzelzs palīdz uzturēt:

  • kognitīvās funkcijas;
  • enerģijas vielmaiņu;
  • sarkano asins ķermenīšu un hemoglobīna veidošanos;
  • skābekļa transportēšanu organismā.

Dzelzs ir svarīga arī imūnsistēmas darbībai, jo tā palīdz šūnām aizsargāties pret baktērijām un vīrusiem. Dzelzs ir nepieciešama arī noteiktu fermentu ražošanai un enerģijas ražošanai šūnās.

Tomēr ir svarīgi atzīmēt, ka pārāk liels dzelzs daudzums organismā var būt arī kaitīgs. Pārmērīgs dzelzs daudzums var izraisīt šūnu bojājumus, bet pārdozēšana var izraisīt aknu, sirds un citu orgānu slimības. Tāpēc ir svarīgi uzturā lietot pārtiku, kas satur pietiekami daudz dzelzs, izvairīties no pārdozēšanas un regulāri konsultēties ar ģimenes ārstu.

Dzelzs avoti un nepieciešamība

Galvenie dzelzi saturošiepārtikas produkti ir sarkanā gaļa, mājputnu gaļa, sezams, ķirbju sēklas, dažādas pupiņas, lēcas, rudzi, lapu dārzeņi (rukola, lapu kāposti, spināti, nātres u.c.). Veselīgs organisms aptuveni 31 % dzelzs uzņem no dzīvnieku izcelsmes produktiem un 7,5 % no augu izcelsmes produktiem.

Ir zināms, ka vienlaicīga C vitamīna lietošana uzturā līdz pat seškārtīgi palielina augu izcelsmes dzelzs uzsūkšanos, savukārt tanīni, polifenoli un fitīnskābe var negatīvi ietekmēt dzelzs uzsūkšanos. Dzelzs uzsūkšanos kavē arī vienlaicīga piena, stipras kafijas vai tējas lietošana.

Aprēķinātā diennakts deva pieaugušam vīrietim ir aptuveni 10 mg dzelzs, bet sievietei – 15 mg dzelzs. Pusaudžu vecumā, grūtniecības un zīdīšanas laikā nepieciešamība pēc šīs minerālvielas ir nedaudz lielāka.

BellaLab uztura bagātinātājs - Iron chelate and Beetroot extract - Vairāk informācijas / Pasūtīt