III tipa kolagēns - viena no galvenajām cilvēka ķermeņa saistaudu vielām ir kolagēns. Vārds kolagēns ir cēlies no grieķu vārda kólla, kas nozīmē “līme”, un piedēkļa -gen, kas nozīmē "ražot". Kolagēns uztur ādu elastīgu un gludu, jo veido dermā daudz šķiedru. Kolagēns tiek saukts ne tikai par jaunības eliksīru, bet arī par ķermeņa būvmateriālu. Kolagēns ir atbildīgs par nagu, zobu un matu stāvokli, tas nodrošina asinsvadu sieniņu elastību, uzlabo locītavu veselību un uztur normālu kaulu blīvumu. Šī olbaltumviela veido 90 % no ādas dermas slāņa.
No aptuveni 25 gadu vecuma kolagēna daudzums organismā katru gadu samazinās par 1 %, līdz ar to 40 gadu vecumā organismā var būt pat par 22 % mazāk kolagēna. Tā rezultātā āda kļūst plānāka un ātrāk noveco. Lai gan vēl nevienam nav izdevies apturēt novecošanos, to var aizkavēt, pārvaldot stresu, atsakoties no sliktiem ieradumiem, veselīgi ēdot un sportojot. Lai palēninātu novecošanās procesu, organismam ir nepieciešams papildināt kolagēnu. Medicīnas un veselības eksperti iesaka kolagēnu papildus uzņemt aptuveni no 30 gadu vecuma: aptuveni 10 g hidrolizēta kolagēna dienā. Lietojot kolagēnu papildus, organismā no kolagēna peptīdiem veidojas jaunas kolagēna struktūras: samazinās grumbu veidošanās, nagi un mati kļūst stiprāki, uzlabojas locītavu stāvoklis, āda kļūst gaišāka un elastīgāka.
Ir zināmi vairāk nekā 20 kolagēna tipi, bet lielāko daļu no tiem veido I tipa, II tipa un III tipa kolagēns. I tipa kolagēns ir atrodams ādā, cīpslās, asinsvados, zobos un iekšējos orgānos, II tipa - skrimšļos, savukārt III tipa kolagēns ir ļoti svarīgs artēriju sieniņām, zarnu darbībai, dzemdes audiem, plaušām un arī ādai. III tipa kolagēns palīdz izturēt stiepšanu.
III tipa kolagēns ir fibrillārs kolagēns, un atšķirībā no vairuma citu kolagēnu tas sastāv tikai no vienas kolagēna α ķēdes. III tipa kolagēnu klasificē fibroblasti un citi mezenhimālo šūnu tipi, tāpēc tas ir galvenais dalībnieks plašā ar iekaisuma procesiem saistītu patoloģiju klāstā, piemēram, plaušu bojājumi, vīrusu un nevīrusu aknu slimības, nieru fibroze, trūces un asinsvadu problēmas. III tipa kolagēna mutācijas ir saistītas ar Ēlersa-Danlo (Ehlers-Danlos) sindromu, asinsvadu nepietiekamību un aortas un artēriju aneirismām.
Galvenie negatīvie faktori, kas samazina kolagēna daudzumu organismā:
- Pārmērīgs cukura patēriņš;
- Ultravioletie stari, kas bojā ādu, palielinot pigmentāciju un veicinot grumbu rašanos;
- Smēķēšana nopietni kaitē kolagēna sintēzei, jo dūmos esošās ķīmiskās vielas noārda strukturālās olbaltumvielas elastīnu un kolagēnu.
Padomi, kā palielināt kolagēna daudzumu organismā:
- Lietot buljonus, kas pagatavoti no dzīvnieku kauliem, ādas vai cīpslām un vārīti uz lēnas uguns. Tie ir dabīgi, veselīgi un garšīgi.
- Lietot želatīnu un no tā pagatavotus produktu (želejas, dažādus sautējumus).
- Lietot uztura bagātinātājus ar kolagēnu.
BellaLab uztura bagātinātāji ar kolagēnu - Vairāk informācijas / Pasūtīt