Kurkumīns: dabisks spēka avots, ko iegūst no kurkumas
Kurkumīns – dabiska viela, ko iegūst no kurkumas (Curcuma longa un Curcuma domestica) saknēm un stublājiem. Tātad tas nav augs, bet gan viens no kurkumas ķīmiskajiem savienojumiem - tās galvenā aktīvā daļa. Kurkumīns ir attīrīts savienojums, kas karija pulverim piešķir dzelteno krāsu (dabisks fenols). Kurkumīna krāsa atkarīga no pH (skābuma) līmeņa, tas var būt arī sarkans. Kurkumīns ir iecienīts un plaši tiek izmantots daudzu ēdienu garšas uzlabošanai. Ieteicamā kurkumīna dienas deva ir līdz 1 mg/kg ķermeņa svara.
Kurkumīns ir īpaši iecienīts vegānu un veģetāriešu vidū. Kurkumīnu kā dabisku krāsvielu izmanto arī kosmētikā.
Kurkumīna popularitāte un vēsture: sena garšviela mūsdienu Lietuvā
Dziļā senatnē, pirms tūkstošiem gadu, kurkuma tika dēvēta par vienu no cilvēka organismam visvērtīgākajām garšvielām. Pēdējos gados kurkumīns ir iemantojis lielu popularitāti arī Lietuvā.
Kurkumīns kā garšviela labai pašsajūtai un ilgam mūžam
Kurkumīns pelnīti tiek uzskatīts par labas pašsajūtas un jaunības garšvielu. Iespējams, tā ir visplašāk aprakstītā garšviela: ir publicēti aptuveni 7000 zinātnisku rakstu, kuros izsmeļoši aplūkotas kurkumīna labās īpašības un kurkumīna pozitīvā ietekme uz cilvēka veselību. Veselības eksperti iesaka lietot kurkumīnu profilaktiskos nolūkos, lai pasargātu sevi no dažādām hroniskām slimībām, priekšlaicīgas novecošanās un veselības problēmām, ko izraisa liekais svars.
Kurkumīna galvenās īpašības
Spēcīga antioksidatīvā iedarbība
Kurkumīnam piemīt spēcīgas antioksidatīvas, pretiekaisuma un pretvīrusu īpašības. Zināms, ka antioksidanti aizsargā mūsu organismu no brīvajiem radikāļiem (neitralizē tos), kaitīgajiem saules stariem un vides piesārņojuma. Daudzas slimības izraisa dažādi organismā hroniski noritoši iekaisuma procesi, kā arī vīrusi un baktērijas, kas uzbrūk šūnām. Kurkumīna antioksidatīvā iedarbība ir pielīdzināma C un E vitamīna iedarbībai.
Kurkumīns nešķīst ūdenī, un, lai to izšķīdinātu, nepieciešama taukvielu klātbūtne. Pētījumi liecina, ka kurkumīna iedarbība pastiprinās, ja to lieto kopā ar melnajos piparos esošo piperīnu.
Kurkumīnu var lietot kopā ar olīveļļu, kokosriekstu eļļu vai zivju eļļu.
Imunitātes stiprināšana
Zinātnieki ir atklājuši, ka kurkumīns satur dabiskus polifenolus, kuriem piemīt spēcīga farmakoloģiska iedarbība. Pateicoties tiem, organisms tiek pasargāts no baktērijām un vīrusiem, bet organisma šūnas - no brīvo radikāļu iedarbības.
Sirdsunasinsvadu slimībuprofilakse
Ilggadīgi zinātniskie pētījumi liecina, ka kurkumīns pozitīvi iedarbojas uz asinsvadu iekšējām sieniņām, ja tajās noris iekaisuma procesi, ja parādās infarkta vai sirds mazspējas risks vai veidojas trombi. Tāpēc šo slimību profilaksei ieteicams lietot kurkumīnu.
Vēža profilakse
Kurkumīna labvēlīgā iedarbība ir pierādīta dažādos zinātniskajos pētījumos, tostarp pētījumos par aknu, prostatas, krūts, plaušu, aizkuņģa dziedzera un citām onkoloģiskajām saslimšanām. Konstatēts, ka kurkumīns var ietekmēt vēža šūnu augšanu, attīstību un izplatīšanos molekulārā līmenī.
Atsevišķi pētījumi par vēža profilaksi apliecina, ka kurkumīna lietošana profilaktiski var palīdzēt izvairīties no saslimšanas ar vēzi.
BellaLab uztura bagātinātājs - Curcumin extracted from turmeric - Vairāk informācijas / Pasūtīt